Blog

SU KAÇAĞI TESPİTİ NASIL YAPILIR ?


SU KAÇAĞI TESPİT YÖNTEMLERİ


CİHAZLA SU KAÇAĞI TESPİTİ NASIL YAPILIR ?Cihazla Kaçak Tespiti tesisat tamir ustalığını ilkel yöntemlerden modern yöntemlere geçiren uygulamalardır. Bu uygulama iş sahasında hem müşteriye hemde Su Tesisatçısı tamir ustalarına büyük kolaylıklar getirmiştir. Su kaçak arıza tespiti için çeşitli cihaz ve yöntemler kullanılmaktadır.

Su Kaçak Tespit Yöntemleri :

  1. Termal Kameralı Su Kaçak Tespiti
  2. Dinleme Cihazı İle Su Kaçak Tespiti
  3. Detektörle Su Kaçak Tespiti
  4. Görüntülü Su Kaçak Tespiti
  5. Tahine Dayalı Kaçak Tespiti
gibi uygulamalar başlıca yöntemlerdir. 


1 - TERMAL KAMERALI SU KAÇAĞI TESPİTİ


Termal Kameralar her alanda kullanıldığı gibi su tesisatlarında ki arıza tespiti içinde kullanılmaktadır. Isıya duyarlı görüntüleme yaparak duvar, fayans, sıva arkasından geçen tesisat borularında oluşan su boru patlaklarının yerini kolayca göstermektedir. Bu cihaz sayesin de boruların geçiş yerleri ve kaçağın oluştuğu nokta KIRMADAN TESPİT edilebilmektedir. Termal Kamera fiyatları oldukça pahalı olduğundan her tesisat ustası bu cihazı temin edmemektedir Ancak bu meslek dalını seçen firmalar bu cihazları edinerek profesyonel hizmet sunmaktadır. Ankara Termal Kameralı Su Kaçak Tespit firması olarak her türlü Bilgisayarlı cihazlar ile su kaçak tespiti yapabilmekteyiz. Murat Tesisat farkı ile her türlü su kaçak onarımı GARANTİLİ olarak yapılmaktadır.

2 - DİNLEME CİHAZI İLE SU KAÇAK TESPİTİ

Su kaçak tespitinden ikincisi ve en etkili olanıda dinleme cihazı ile su kaçak tespiti. Dinleme cihazı ile su borularında oluşan deliklerden çıkan su sesini en küçük detayına kadar tespit edilebilmektedir. Dinleme cihazı termal kamera ile ortak çalıştığında %100 garantili kaçak tespiti yapmaktadır. Dinleme cihazı ile sıva ve fayans altında ki su kaçaklarını en ufak bir damlamayı dahi cihaza ait dedektörü yere tutarak duyabilirsiniz. Yanlızca cihazın dedektörünü kaçağın üzerine getirmek ustaların profesyonelliğine bağlıdır. Bu kısımda dinleme cihazını doğru yere koymak için Termal kamera kullanılır. Termal kamera ile tesisat borularının geçtiği ve su sızıntısının yayıldığı nokta genel olarak tespit edilerek dinleme cihazı tam o noktanın üzerine konularak su kaçak sesi dinlenir ve kaçak tespit edilir.
3 - DETEKTÖRLE SU KAÇAK TESPİTİ


Detektör ile kaçak tespiti özellikle pis su kaçak tespiti gibi arızalarda kullanılmaktadır. Pimaş boru içerisinde oluşan kırılma çatlama yada dışarıdan içeriye doğrı delerek giren bir malzemenin sebep olduğu boru kırılmasının yeri pimaş boru içerisine gönderilen kanal görüntüleme kamerası ile tespit edilir. Pimaş boruda ki kırık yada delik tespit edildiği noktada kamera durdurularak vericisi çalıştırılır.Kamera başlığında bulunan verici yerin altında ki borudan yukarıya doğru bir sinyal gönderir. Yukarudan su tesisat ustası sinyal dinleme dedektörü ile kamera başlığında ki vericinin sinyal verdiği noktayı tespit eder ve o NOKTA kırılarak pimaş su borusu tamiri yapılır.


4 - GÖRÜNTÜLÜ SU KAÇAK TESPİTİ


Görüntülü Su Kaçak Tespiti termal kamera ile yapılan yöntem ile aynıdır. Görüntülü kaçak tespiti kanal görüntüleme kamerası ile yada termal kamera ile yapılan yöntemlere de denilmektedir. Bu yöntemde su kaçağının yeri tesisat ustası tarafından kameradan görüldüğü için bu sisteme görüntülü kaçak tespit yöntemi denmektedir. Görüntülü kaçak tespiti müşterinin en çok talep ettiği yöntemdir. Bu yöntem ile kaçağın yerini müşteriye gösterme olanağıda mümkündür. 


5 - TAHMİNE DAYALI SU KAÇAĞI TESPİTİ


Bu tespit yöntemi bilinen en eski yöntemdir. Suyun damladığı yere bakılılarak üst kattaki dairedeki tesisatın geçebilecği noktalar tahmin edilerek tespit edilmeye çalışılır. Bu uygulamaya su kaçağı tespiti demekte doğru değildir. Sadece tecrübelere dayalı bir tahmindir ve tesisatta ki kaçak arızasını bulmak ise %50 dir. Bu uygulamada bağzı aletlerden de faydalanılmıştır. Bu cihazlar honi, su bardağı, steteskop gibi aletlerdir. Tesisatta ki arızaların tespiti için teknolojik cihaz ve aletler kullanılmaya başlandıktan sonra bu yöntem müşteriler tarafından tercih edilmemeye başlanmıştır.

  

6 - TESİSAT ANA VANASINI KAPATARAK TESPİT


Bu yöntem su kaçağının hangi dairede olduğunu tespit edebilirsiniz ancak dairede ki kaçağın yerini tespit edemezsiniz. Mesela diyelim ki üst kattan alt kata bir su kaçağı var ve bu kaçak tam da üst katta ki iki dairenin banyo, tuvalet yada mutfaklarının bitişik olduğu alanlarda meydana geldi ve iki ev sahibi de su kaçağı arızasının kendisinde olduğunu kabul etmiyor. Bu gibi durumlar da bu iki daireler den önce birini sonra dağerini farklı zamanlar da kapatın. Hangi dairenin vanasını kapattığınız da su kesilir ise sorun o dairede dir. Bir de şöyle bir durum da oluşa bilir. Diyelim ki kaçak üst katlara giden su borularında. Yani ana kolon tesisatın da. Bu durumda her iki dairenin vanasını da kapattığınız da su damlaması kesilmiyor ise şüphelenmeniz gereken tesisat, diğer dairelere giden ve ana kolon tesisatıdır.

İlçe Servisleri :

Keçiöre Su TesisatçısıYenimahalle Su TesisatçısıPursaklar Su TesisatçısıMamak Su TesisatçısıGölbaşı Su TesisatçısıÇankaya Su Tesisatçısı

Çayyolu Su TesisatçıÜmitköy Su TesisatçısıEtimesgut Su TesisatçısıSincan Su TesisatçısıEryaman Su Tesisatçısı

Su Kaçak Tespit Yöntemleri


USTAYA SOR