Blog

BULAŞIK MAKİNESİ SU ALMIYOR

BULAŞIK MAKİNESİ SU ALMIYOR MU?

 
Değerli Müşterilerimiz, Bulaşık makinesi ev hanımlarının ve hatta bazı evlerde Evin erkeklerinin de kurtarıcı bir hizmet ürünüdür. Her cihazda olduğu gibi Bulaşık Makinelerinde de sorunlar ve arızalar yaşanmaktadır. Bunların başında Su Almama sorunu gelmektedir.
 
Bulaşık Makinesi Neden Su Almaz?

Bu makinelerin otomatik su alma işlemine yarayan bazı cihazları mevcuttur. Bunların arıza yapması yada dışardan gelen su tesisatında bir sorun olması makinenesin su almamasına sebep olabilir.
Eğer hortumdan su geliyor ise diğer yapılması gerekenler;
 

Musluk

 
Öncelikle Bulaşık makinesinin su giriş hortumunun bağlı olduğu musluğu sıkıca kapatın. Ve bu doldurma hortumunun makineye bağlı olan plastik bağlantı somununu elinizle sökerek çıkarın. Bu bağlantı aparatına boru anahtarı kullanırsanız çok zorlama yapmayınız. Doldurma hortumunu çıkartın ve bir kovaya ucunu koyun, çeşmeyi açın hortumdan su gelmiyor ise en Size vereceğimiz bu linkten en yakın su tesisatçısına ulaşın. Su Tesisatçısı linki burada.


 
 

Emniyet sivici

 
Bazı marka ve modellerde emniyet sivici bulunmamaktadır; ancak cihazınız da emniyet sivici bulunuyor ise su arızalarında emniyet sivicinin de kontrol edilmesi gerekmektedir. Çünkü su almama sorunu, emniyet sivicinin arıza yaptığına işaret de olabilir. Emniyet sivicini yalnızca servis ustaları değiştirebilmektedir, bu sebeple arıza durumunda mutlaka bulaşık makinenizin markasına göre uygun bir teknik servisi çağırmalısınız.
 
 

Su giriş Ventili (Valfi)

 
Bu parça eğer bozuk ise o zaman makine su almaz. Bu sebeple şayet bulaşık makineniz su almıyor ise öncelikli olarak su giriş valfini kontrol ettirmelisiniz. Pompa motoru: Bu Motor, makinedeki atık suyun tahliye edilmesini sağlar. Ancak bu parça herhangi bir nedenle kısa devre yaparsa ya da hata verirse bulaşık makinesi arıza yapabilir. Bu gibi durumlarda servisinize danışınız.
 

Pervaneler ve deterjan seçimi

Makinelerde ki bir diğer sorun ise Bulaşık deterjanının erimemsi ve olduğu gibi makinenin içinden geri çıkmasıdır. Bunun başlıca ve en büyük sebebi  pervanelerin dönmemesidir. Pervanelerin dönmemesi deterjana su temasını sağlamaz ve bu sebeple erimez.
Pervane neden dönmez?
Pervane iki sebeple dönmez birincisi ve en basiti makinenin içerisine dizmiş olduğunuz bulaşıkların pervaneye takılarak denmesini engellemesidir. Bu sebeple bulaşıkları dizdiğiniz vakit pervanelerin döndüğünü el ile kontrol ediniz. Bir diğer husus ise Pervanelerinin deliklerinin tıkanmasıdır. Bu tıkanmayı pervaneleri yerinden sökerek temizleye bilirsiniz.
 
Bulaşık Makinesinde Pis Su Kalması

Bu gibi durumlarda tahliye motorunu kontrol ediniz. Makine su boşaltma durumunda iken çıkış hortumunun ucuna bir kova koyarak pis suyu atıp atmadığını kontrol ediniz. Eğer su atıyor ise Lavabo gider borusu tıkalı olabilir. Eğer lavabo gideri tıkalı ise Ankara Tıkalı Lavabo Gideri Açma servisini arayarak makine ile Tıkanıklık Açma işlemi yaptırmalısınız.


 
 USTAYA SOR