Blog

DEPREM BÖLGESİNDE AKUSTİK DİNLEME CİHAZI İLE CANLI ARAMA KURTARMA

DEPREM BÖLGESİNDE AKUSTİK DİNLEME CİHAZI İLE CANLI ARAMA KURTARMA


Merhaba,
2023 Maraş depremlerinde  su kaçak tespitinde kullandığımız ses dinleme cihazlarını enkaz altında kalan canlı kişilerin seslerini dinleyerek aram kurtarma ekibinde görev alma fırsatı bulduk. Bu cihazlar yüksek ses dinleme kabiliyeti sayesinde enkaz altında kalan ve sesini duyuramayan insanlarımızın çok azda olsa çıkardığı sesi duyabilmektedir. Bu cihazlar yer altında moloz yıüınları içerisinde kalan ve artık takatı kalmayan deprem zedelerin her hangi bir yere vurduğu veyada sürtünme ile çıkardığı sesi duyabilmektedir. Tabiki bazı zamanlarda duyulan sesler karışmakta ve terettüt yaşanmaktadır. Ancak hiç birşey duymamaktan da iyidir.

Bu gibi çihazlar daha çok sert ve yankı yapabilecek, demir su borulara, metal levhalara, sert kiriş yada duvarlara sesi ilete bilecek her türlü zemine vurulacak bir tıkırdıyı dahi tespit ederek canliya ulaşmamızı sağlamktadır.

Bir daha bu kötü günleri yaşamamak duasını ediyoruz. Ancak tekrar böyle acı bir tecrübe yaşayacak olur isek Murat Tesisat olarak bütün cihaz ve ekipmanlarımız ile hazır bir şekilde Afat ile koordineli olarak Arama ve Kurtarma ekiplerine katılmak için organiza oluyoruz. 

Geçmiş olsun Türkiyem.

USTAYA SOR