Blog

MUSLUKTAN AKAN PİS PASLI SU

MUSLUKTAN AKAN PASLI SU NASIL ÇÖZÜLÜR


Değerli Müşterilerimiz,

Sizlerden aldığımız şikayetler doğrultusunda bu sorun için bir makale yazıyoruz. Bu makalenin alt kısmında ki "Ustaya Sor" kısmına sizlerde yorum yaparak soru ve görüşlerinizi bildirebilirsiniz. 

Musluklardan akan, pis ve paslı sular zaman zaman çeşitli sorunlara sebep olmatadır. Bu sorunun en başında da bu suyun yemek ve içme suyu gibi temel ihtiyaçlarda kullanılmasıdır. Bilindiği üzere paslı ve küflü akan su insan vücuduna zararlıdır bu sebeplede bu sorunu yaşayan insanlar sorunun çözümü adına bizleri aramaktadır. 
Musluklarda Akan Paslı Suyun Sebebi ?


Musluklardan akan paslı suyun sebebi, tesisatın demir boru olması ve eskimesidir. Memelektimiz de malesef bina ve yapılarda 20 - 30 yıllık hatta 40 yıllık demir borular bulunmaktadır. Bu demir borular kimyası gereği belli bir dönem sonra paslanarak hem tesisatın delinerek su kaçağı arızasına, hemde artık suya pas ve küf karıştırsarak çeşmelerden akan suyun paslı olması na sebep olmaktadır. Bunun için yapılacak en iyi çözüm tesisatı plastik boru ile değiştirmek ve yenilemektir.

Aslında tesisat borularının da bir ekonomik ömrü vardır bu sebeple belli bir zaman sonra değiştirilmeleri gerekmektedir. Müşterilerin yaptığı en büyük hatalardan birisi de, daire ve evlerini tadilat ve tamirat yaptırırken alt yapının dikkate alınmamasıdır. Bu sebeple evde ki fayans, sıva, duvar ve boyalar yenilendikten sonra alt yapıda bulunan temiz ve pis su tesisatları sürekli arıza vermekte ve yapılan onca masraf boşa gitmektedir.


Tesisatınıza Pislik Tutucu Filtre Taktırın


Eğer daire içinde ki tesisatınız yeni ise ve daireden saatlere giden tesisat eski ise, bu sebeple de sularınız paslı akıyor ise bunun en pratik çözümü tesisatınıza profesyonel pislik tutucu filtre takılmasıdır.
Pislik tutucu filtreler tesisattaki pas ve küfü filitreliyerek sizlere daha temiz bir su gelmesini sağlayacaktır. Ancak bu filternin mikron filtre olmasın ve sökülerek temizlenebilir olmasına dikkat edin.
Bu takılan filtenin de aylık temizlenmesi ve filtrelerinin aylık yada altı aylık değişmesi geremketedir.

ANKARA SU TESİSATÇISI

Bu Videoda Paslı Su Borusunu Görebilirsiniz.

USTAYA SOR


 • Commenter Aydın Cömert 08 Ekim 2023

  23 senelik borudan paslı şu için filitre nedir kaça takilir

 • Commenter Ahmet seyis 25 Eylül 2023

  Odunlu termisifonumun suyu paslı akıyor çözüm nasıl olur tşk ederim

 • Commenter Esra 24 Temmuz 2023

  Merhaba, Eski bir apartmanda oturuyoruz ve bazı çeşmelerden pas geliyor. Tabi temiz görünen yerlerden de geliyor mu fikrimiz yok. Kiracı olduğumuz için boruları değiştirme şansımız yok malesef. Ancak, bu filtreleme yöntemi işe yarar mı cidden. Maliyeti ne kadardır. Ayrıca temiz görünen yerlerden pas gelip gelmediğini anlama şansımız var mı acaba?

 • Commenter İsmail arlk 12 Nisan 2023

  Mutfaktaki musluktan ne zaman su içmek istesem metalimsi, beklemiş bi koku geliyor. Biraz akıttıktan sonra bu koku gidiyor. Diğer musluklarda böyle bi sorun yok sadece mutfaktaki muslukta böyle oluyor. Batarya ve bağlantı borusundan mı kaynaklanıyor acaba. Açıp baktım pek bişey de anlayamadım

 • Commenter Ankara Su Tesisatçı 12 Nisan 2023

  Maalesef görmeden bir tespit yapmamız mümkün değil

 • Commenter Ömer öncü 28 Ocak 2023

  Odunlu termosifon aldım 2. El su paslı geliyor ne yapmam lazım yardımcı olursanız sevinirim

 • Commenter Ankara Su Tesisatçı 28 Ocak 2023

  su filtreleme sistemi deneye bilirsiniz

 • Commenter Serap Şahin 12 Eylül 2022

  Sefa Gülerin sorusunun cevabını :Musluk içi paslanmıştır

 • Commenter Sefa güler 19 Mayıs 2020

  Selamunaleyküm benim dairemin su tesisatı plastik olmasına rağmen suda pas kokusu var doğalgaz peteklerini çaktırmadan önce böyle bir sorun yoktu bu neyden kaynaklanır?

 • Commenter Sefa güler 19 Mayıs 2020

  Selamunaleyküm benim dairemin su tesisatı plastik olmasına rağmen suda pas kokusu var doğalgaz peteklerini çaktırmadan önce böyle bir sorun yoktu bu neyden kaynaklanır?

 • Commenter Sefa güler 19 Mayıs 2020

  Selamunaleyküm benim dairemin su tesisatı plastik olmasına rağmen suda pas kokusu var doğalgaz peteklerini çaktırmadan önce böyle bir sorun yoktu bu neyden kaynaklanır?

 • Commenter Ankara Su Tesisatçı 19 Mayıs 2020

  Bu bilgiler ile sorunuza cevap vermemiz teknik olarak mümkün değil.

 • Commenter Ahmet yılmaz 03 Şubat 2020

  Selamlar ustam bizim çift serpantinli boylerimiz var fakat küflü akıyor hatlardaki borular Demir önceki boylerden küf gelmiyordu yeni boylerden küflü akıyor biz boylerden diye yapan şahsı aradık oda sizin borulardan diye cevapladı ne yapabiliriz .

 • Commenter Ankara Su Tesisatçı 03 Şubat 2020

  Boyler konusunda bir şey dememiz yanlış olur. Ancak boruların palı olması buna sebep olan başlıca etkendir.

 • Commenter Sayfa Yönetimi 11 Ekim 2018

  Bu konuda ki, bilgi ve tavsiyeleri diğer okuyucular ile bu bölümden paylaşabilirsiniz.