Blog

SU FATURASI YÜKSEK GELİYOR

SU FATURAM ÇOK YÜKSEK GELİYOR


Su fauturanız normalin dışında çok yüksek gelmeye başladı ise ve tüketim de hiç bir değişiklik yok ise bunun iki sebebi olabilir;

         Brincisi, tesisat borularında yada musluklarda oluşan su sızıntısı yada su kaçağı,
        İkincisi ise su satinde bir arızanın omasıdır.

Bu sebelerden ilkini kendi imaknalrınız ile tespit edebilirisiniz.


SU FATURASININ YÜKSEK GELMESİNİN SEBEPLERİ ?


Su faturanızın neden yüksek gelebileceğiniz yukarda açıkladık, dilerseniz gelin bu kaçak yada arızaları inceleme ve tespit etme yollarını değerlendirelim. 

Evim de yada tesisatımda su kaçağı varmı? Bu sorunun cevabını öğrenmek için şunları yapabilirsiniz;
  1. Dairenize gelen ve ana su borusu üzerinde olan dairenizn ana su vanasını kapatın. Dairenize su gelmediğinden emin olun, su saatinde ki vanalar açık konumda olacak. Bu şekilde su saatini kontrol edin. Eğer su saatinin ibrelerinde her hangi bir hareket var ise saatle evinezin arasında bulunan su borusu üzerinde su kaçak arızası var demktir. Bu su kaçak arızasının yer tespitini ancak Termal Kamera ve Dinleme Cihazaları ile su kaçak tespiti yapan bir firmaya yaptırabilirisiniz.
  2. Diğer bir kontrol yöntemi ise eviniz de bulunan musluk, batara, tuvalet sifonu, klozet gibi malzemeler de her hangi bir su kaçağı yada su sızıntısı varmı. Mesala tuvalet musluğunuz su damlatıyor mu  ? Klozet içine su akıtıyor mu? Bas vana su kaçırıyor mu? bunları kontrol ediniz. Biz saatime yüklediğim su bakiyem bir günde bitiyor diyerek arıza tespiti isteyen bir müşterimizin evine gittiğimiz de, terasta bulunan bir musluğun açık unutulduğunu bu suyunda ucunda bağlı olan hortumşa gider süzgecinden akıp gitiiğini gördük. Bu gibi sorunları ev sahibi olarak siz kendiniz de tespit edebilirsiniz.
  3. Üçüncü bir kontrol yöntemi ise ev içerisinde zemin ve duvarların içinden giden su tesisatında her hangi bir kaçağın olup olmadığıdır. Bu tip kaçaklar genel de evinizin altında bulunan kömürlük, sığınak, depo, merdiven boşluğu, yada komşunuza ait dairenin tavanından su damlaması şeklinde ortaya çıkar. Alt katınız da kullanılmayan bir alana yada oturduğunuz dairenin dolgu temel üzerin olduğunu yani altının boş olmadığını düşünür isek bu tip kaçağıda fark etmeniz oldukça imkansızdır. Çünkü tesisatın kaçırdığı su sızıntısı temel yada depo ya akabilir ve bu durumu uzun süre kimse fak edemeye bilir. Bu sebeple bu tip su kaçaklarını tespiti içinde Cihazla Su Kaçak Tespit yaptırmanız gerekmektedir.
  4. Bu soruna sebep olabilecek diğer bir husus ise su saatinde oluşan arıza yada hatalı su saati okumadır. Yukarıda ki tüm kontrolleri yaptıktan sonra eğer bir su kaçağınızın olmadığını düşünüyor iseniz ASKİ arıza tespit ekibinden hizmet isteyerek su saatinizi kontrol ettirmelisiniz. ASKİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ nü arayarak arıza tespit servine ulaşabilirsiniz.

Su Faturası Neden Yüksek Geliyor ?

USTAYA SOR