Blog

Evimizi Nasıl Su Bastı

EVİMİZİ SU BASTI

Merhaba Değerli Dostlar.

Şimdi size gerçek yaşanmış ve kahramanlarından birinin de ben olduğum bir su baskını hikayesini anlatmak istiyorum. Annem ve Babam (70) kendine ait evlerinde tek başlarına yaşamaktadır. Ev altı katlı bir binanın beşinci katın da. Ev bayağı eski diye bilirim. Yaklaşıl 15 yıllık. Tesisat plastik boru ve montaj tesisatları hiç yenilenmedi. Bir gece annem uykusundan hafif bir şekilde uyandığında mutfak tarafından bir su damlaması sesi duyduymuş. Biraz dinledikten sonra uykunun da verdiği rehavetle çokta oralı olmamış.Ancak biraz zaman geçince de içi rahat etmemiş. Zaman ilerledikçe sesin giderek arttığını ve su kabarcığı gibi seslerde duyduğunu söylüyor. Tabi olay sabaha karşı gelişiyor. Sabah durumdan iyice şühelenen Annem artık uyanmaya karar veriyor. Babamın uykuda bu sesi duyması imkansız. Ev göl olsa üstüne yorganı çekip yatacak uykuya sahip. :) Tabi zavallı annem dayanamamış ve kalkmış. Yatağından indiği anda yerde ki su birikintisine basmış. Tabi içimden eyvaaahhhh dedim ama artık çok geç diyordu annem. Neyse bizim hikaye burada başlıyor. Bir de sabaha karşı bir telefon çaldı. Baktım ki Annem. Bu vakitte ne için arayabileceğini düşünüp korkudan telefona uzanır ike aklıma hiç evi su basmış diyeceği gelmemişti. 

SU BORUSU NASIL PATLADI?

Telefonu açtım ve Annem bütün telaş ve korkusu ile Oğlum koşun yetişin diye feryat ediyordu. Eyvah dedim Babam , Babammm diye içimden geçirirken, Annem evi su basmış oğlum dedi. O an nasıl rahatladığımı  anlatamam. Hemen geliyorum dedim. Tabi erkek kardeşim yakın olduğu için benden önce gitmiş. Baktım su nereden akıyor diye bakıyorlar. Eve baktım, suyun yayılım durumuna göre bir su tesisatçısı gözü ile analiz edip bütün bilmişlik ve egomla doğrudan batarya musluğunun altına eğildim ve boru patlamış dedim. Tabi bunu der demez Annemden lafı yedim. Bunu boru patladıktan sonra ananda bilir neden önceden boruyu değiştirmedin dedi. Tabi haklı kadıncağız. Asklında batarya ve klozet bağlantı hortumlarını yanı fleks hortumların yıllık periyodik aralıklar ile değişmesi gerekmektedir. Ancak malesef memeklekette ki su tesisat fiyatları sebebi ile insanlar tesisat malzemelerini yenileme yoluna gidemiyor.

Neyse Halıları kaldırdık, evi temizledik annem ve babama teslim ettik. Size tavsiyem. Öncelikle evinize mutlaka Basınç Düşürücü Valf montajı yaptırın. Basınç valfi hem tesisatınızı hemde tesisata bağlı makineleri yüksek basınç tehlikesinden korur ve sizi olası su baskınlarından korur.

Ankara Su Kaçak Tespiti

USTAYA SOR