Blog

MUSLUK KIRILDI NASIL TAMİR EDİLİR ?

MUSLUK KIRILDI NASIL TAMİR EDİLİR ?

Musluk Kırıldı Ne Yapmalıyım ?

Pek çoğumuz evde bozulan ya da eskimiş olan muslukları kendimiz değiştirmeyi tercih edebiliriz. Çoğu kişi için bu adeta hobi gibi yapılır. Ancak bazı durumlar vardır ki musluk değiştirirken zorda kalabiliriz. Ne yapacağımızı bilemeyiz. Firmamıza bu konuda çok talep geliyor. Musluk kırıldı ne yapmalıyım, diyen pek çok müşterimiz var. Bu sorun bazen musluk değişimi sırasında oluyor, bazen de musluk zamanla aşındığı için en küçük bir zorlanmada kırılıyor. Musluk kırıldığı zaman bir parçası da duvardaki tesisat borusunda kalıyor. Böyle bir durumla karşı karşıya kaldığınızda tesisatçı çağırmadan önce suyu ana vanadan kesmelisiniz. Bu sayede hem evinize su basmasına engel olur, hem de tesisatçı gelinceye kadar zaman kazanmış olursunuz.
Musluk değişimi sırasında musluğu sökmek için aşırı güç kullanmak, anahtarla musluğu sökerken ters yöne doğru sıkmak musluğun kırılmasına neden olabilir. Özellikle eski musluklarda aşınma olduğu için musluğun kırılma riski fazladır. Kireçlenmenin etkisinde kalan musluklarda çürüme ve pas etkisiyle çok zorlamasanız bile musluk dibinden kırılabilir. Bu nedenle musluk değişimi sırasında biraz dikkatli olmanız gerekir.
Sökerken Kırılan Musluk Parçasını Çıkartma

Musluk kırıldığında bir parçası duvarda tesisat borusunda kalır. Bu durumda musluk değişimi için profesyonel destek almanız en doğrusudur. Musluk kırıldığı için tesisatın içinde kalan musluk parçasını anahtarla tutarak çıkaramazsınız. Bunu sökebilmek için Ankara su tesisatçısı firmamızdan usta çağırmanızı öneririz. Yine de bunu kendiniz denemek isterseniz yapabileceklerinizi açıklayalım.


Musluk Kırıldığında Ne Yapabilirsiniz ?

Musluk kırıldığında tesisatta kalan parçasının iç çapı genişliğine uyacak şekilde bir parça kesilmelidir. Parçayı hazırlamak için 14-15 alyan anahtarı kesme taşıyla zımpara yapılabilir. Hazırlanan parça tesisat içinde kalan musluk parçası içine dikkatlice çakılarak yerleştirilir. Daha sonra boru anahtarı yardımıyla parça diş açma yönüne çevrilir. Bu işlem sırasında dikkat edilmesi gereken en önemli konu hazırladığınız parçayı güç kullanmadan tesisat içinde kalan musluk parçasının içine çakmaktır. Bunu yaparken fazla güç kullanılırsa, tesisatta kalan parçanın dişlisi kırılabilir ya da dişli bozulabilir. Böyle bir durumla karşılaşmak sizlere musluğun kırılmasından daha zor anlar yaşatabilir.
Önemli olan bir diğer konu ise musluk kırılmadan önce çeşmeyi sökmeye başladığınız da ilk önce iyice kontrol etmelisiniz. Her hangi bir çatlak yada su sızıntısı varmı yada çeşmede bir su kaçağı mevcutmu. Eğer bubelirtiler var ise musluk üzerinde bir çatlak olduğu ve sökerken kırılacağı anlaşılabilir. Bu gibi durumlarda musluğa hiç dokunmadan mutlaka bir tesisatçı çağırın.Musluk Tamiri Yapan Tesisat Ustası

Bu yapılan işlem tesisat borusunda kalan musluk parçasını çıkarmanıza yeterli olmadıysa, ucu ince bir tornavida ve çekiç yardımıyla bu parçayı çıkarmayı deneyebilirsiniz. Ancak yine dikkat etmelisiniz. Duvarda kalan parça yüzünden tesisat dişlisine zarar vermemelisiniz. Dişli kırılırsa tesisat parçası da değiştirilmek zorunda kalabilir. Bu durumda duvarın ya da buradaki fayansın kırılması gerekecektir. Bu hem masraflı olur, hem de daha uğraştırıcı bir işlem olur.
Musluk kırıldı ne yapmalıyım, diyenlere yapabilecekleri konusunda bazı açıklamalarda bulunduk. Buna rağmen sorununuzu deneyimli bir ustanın gidermesini isterseniz Ankara Su Tesisatçısı olan firmamızdan profesyonel yardım alabilirsiniz. Musluk değişimi, musluk kırıldı, batarya değişimi gibi sorunlarınızda ustalarımız size en iyi desteği verecektir.

İlçe Servisleri :

Keçiöre Su TesisatçısıYenimahalle Su TesisatçısıPursaklar Su TesisatçısıMamak Su TesisatçısıGölbaşı Su TesisatçısıÇankaya Su Tesisatçısı

Çayyolu Su TesisatçıÜmitköy Su TesisatçısıEtimesgut Su TesisatçısıSincan Su TesisatçısıEryaman Su Tesisatçısı

Musluk Arkası Su Sızıntısı ve Su Kaçağı Tespit Etme

USTAYA SOR


 • Commenter Buse Aşar 20 Şubat 2023

  musluk dipten kırıldı sucu kapalı suyu kullanabilmemiz için yerine bir şey koyulabilirmi

 • Commenter Ankara Su Tesisatçı 20 Şubat 2023

  fırça sapının ucunu biraz inceltip kırık yere döndere döndere sokun. geçici olarak size fayda sağlar

 • Commenter sefa çelik 15 Ağustos 2019

  abicim kolay gelsin benim mutfak muslugum kırıldı parçası içinde kaldı nasıl çıkarta bilirim

 • Commenter Ankara Su Tesisatçı 15 Ağustos 2019

  Sefa bey öncelikle geçmiş olsun. Kırık musluk parçasını çıkarmak için ters burgulu alyana ve ya çekiş yada düz torna vidaya ihtiyacınız var. Gerekli bilgilendirmeler web sitelerimiz de veya hur Murat Tesisat Youtube kanalımız da olması gerek araştırmanızı tavsiye deriz.

 • Commenter Cemil 25 Aralık 2018

  Usta kırılan musluk parçasını biz kendimiz çıkarırsak herhangi bir zarar verir miyiz?

 • Commenter Ankara Su Tesisatçı 25 Aralık 2018

  Cemil bey, bu iş ustalık gerektiren bir konu ve eğer kendiniz çıkarmakta kararlı iseniz mutlaka dişlilere dikkat etmelisiniz. Kolay Gelsin Ankara Su Tesisatçısı