Blog

SU TESİSAT ARIZA TESPİTİ ANKARA

SU TESİSAT ARIZASI


Su tesisat borularında ve kullanılan armatür ve malzemeler de zamanla sorunlar ortaya çıkmaktadır. Bu sorunların en temeli ve bizi asıl ilgilendireni ise su tesisat borusunda oluşan patlak ve bu sebeple meydana gelen su kaçağı sorunu. Su arızaları birçok diğer sektörlerde oluşan arızaların tamiri ve tespiti gibi artık teknolojik cihazlar kullanılarak tespit ve tamir edilmektedir. Mesela duvar içinde ki tesisatın patlaması sonucu alt katınıza akan suyun tespiti için her yeri kırmanız gerekmeyecek.CİHAZLA SU ARIZA TESPİTİ

Su tesisat borularında oluşan ve duvarların altında olduğu için göremediğimiz su tesisat arızalarını ancak alt kat komşunuzun tavandan su damlıyor şeklinde şikâyet ile kapınıza gelmesi ile anlaya bilirsiniz. Alt kat komşunuz size Tuvaletten su damlıyor, banyodan su damlıyor, mutfak tavanından su damlıyor ya da koridordan odalardan su damlıyor şikâyeti ile gele bilir. Siz şikâyet üzerine kendi evinizden şikâyetin olduğu alanı araştırı kontrol edersiniz ancak çıplak gözle herhangi bir ıslak ya da suya rastlayamazsınız. 

Bu gibi su kaçak arızalarını ancak teknolojik cihazlar ile tespit edebilirsiniz. 
TERMAL KAMERA İLE SU ARIZA TESPİTİ

Su Kaçak Arıza Tespitinde kullanılan teknolojik cihazlardan biri Termal Kameradır. Termal kamera duvar ve fayans altından giden su borularını röntgen çekerek lazerleme yöntemi ile görebilmektedir. Isıya duyarlı kamera çekimi yapabilen termal kameralar duvardan geçen su tesisatı üzerinde oluşan patlak yada delinmeleri kolayca tespit eder ve görüntüler. Su arıza tespiti çalışmasında en önemli cihazlardan biri termal kameradır.

DİNLEME CİHAZI İLE SU ARIZA TESPİTİ

Dinleme cihazı termalin aksine yüksek ses dinleme frekansları ile yerin altını dinleyerek kaçak tespiti yapar. Dış Ortam Dinleme ve iç ortam dinleme cihazları ile hem içerde hem dışarda su arızalarını kolayca tespit edebilir. Akustik Dinleme cihazları 1 desibel sesi 100 desibel ses düzeyine çıkararak yerin altında ki en ufak bir su kaçağı sesini duyma özelliğine sahiptir. Dinleme cihazı ve termal kamera bir biri ile takım olan iki cihazdır.
DEDEKTÖR İLE SU ARIZA TESPİTİ

Detektörler pimaş borular içerisine gönderilen vericili kanal görüntüleme kamerasının yerini tespit etme sureti ile su arıza tespiti yapılan bir yöntemdir. Arızalı olduğu düşünülen pimaş boruların içine uygun bir noktadan Kanal görüntüleme kamerası salınır. Pis su tesisatının iç kısımları kontrol edilir. Herhangi bir kırık, çatlak, yada delinme olan yerler, pimaşın ek yerlerinden çıkan noktalar kamera ile tespit edilir ve tespit edilen noktada da kanal içerisinde ki kamera kafasından yüzeye verici sinyal gönderilir. Verici sinyali yüzeyden el detektörü ile alan taranarak noktasal olarak su tesisatı üzerinde ki arıza bulunur. 

Ankara Su Tesisatçısı olarak Ankara’nın bütün ilçelerine hizmet sunan firmamız her türlü teknik donanıma sahip tecrübeli personeller ile sorunları en kısa yoldan çözüme ulaştıran bir firmadır.

USTAYA SOR