Blog

SU TESİSAT BORUSU DONDU

SU BORUSU NEDEN DONAR?

Su boruları kaş aylarında aşırı soğuk havalrın etkisi ile donabilmektedir. Donan tesisat borusu içerisinde buzlanma olduğundan su tesisat borusunda ki su akışı durmaktadır. Bu sebeple evinize su gelmeyecektir.

SuTesisatı Donmaması İçin Ne Yapılmalı?


Su tesisatı donmadan önce alınacak önlemler kışın tesisatınızın donmamsı için yapılacak şeyler sizide kışın rahat etmenizi sağlar. Tesisat borularını mutlaka Hırdavat yada yapı marketlerden alacağınız izocamlı ısı yalıtım sistemleri ile korumalısınız. Özellikle kışın hava sıcaklığının eksi seviyelere düştüğü kış aylarında en azından bir musluğu çok az kalem ucu kadar açık bırakarak sürekli akmasını sağlayın. Sürekli akan su donmayı engellemektedir. Soğukluk arttıkça akan su oranını yükselte bilrsiniz.

Donan Su Borusu Nasıl Açılır?


Donan su borusu Su Tesisatçısı yardımı ile açılabilir ancak teknik bir açma yöntemi malesef bulunmamaktadır. Sizlerde kendi imkanlarınızla bazı yöntemler deneye bilirsiniz.

Bu yöntemler: 

- Tüp ile ısıtma yöntemi
- Kaynak makinesi ile elektrik şoku (Demir Tesisat için)
- Sıcak su ile boru ısıtma
- Isı tabancası yada saç kurutma makinesi kullanma
- Ortam ısıtma sobaları
- Tencere ile buhar salınım yöntemi (Önermiyoruz)

Bu yöntemler sizlerinde uygulayacağı yöntemler.

Tesisatın donması genleşme sebebi ile Su Kaçak Arızasına da sebep olmaktadır. Bu gibi durumlar da Ankara Su Kaçak Tespiti firmamızı araya bilirsiniz.

USTAYA SOR