Blog

MAKİNESİZ PETEK TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR ?

Makinesiz Kalorifer Petek Temizliği

Petekler ısınmıyor ise muhtemelen petekleriniz kirlenmiş demektir. Petek temizliği en ideal şekilde makine ile yapılmaktadır. Makinesiz petek temizliği yapan firmalardan bu hizmeti almamalısınız. Peteklerin içinde biriken pasın, kirecin temizlenmesi için petek temizleme kimyasalı kullanılmaktadır. Ancak peteklerin kirlenmesine neden olan sadece bu etkenler değildir. Peteklerin içinde biriken çamur kalıntıları, tortular da ısınma sorunu yaşanmasında etkendir.
Bildiğiniz gibi kalorifer tesisatı içinde bulunan suyun ısıtılması temeline dayanan bir ısınma sistemidir. Kombi ayarlanan ısıda tesisattaki suyu ısıtır. Isınan su petekleri dolaşarak evinizi ısıtır. Eğer peteklerdeki kirlenme olursa suyun dolaşım kanalları bundan etkilenir. Suyun geçmediği alanlar soğuk kalır. Bu evinizde ısı kaybına neden olduğu gibi kombinizin zorlanmasına ve doğalgaz giderinizin ısınmadan artmasına neden olur.


Makinesiz Petek Temizliği Düzgün Olur Mu?

Petek temizliğinin amacı peteklerin içindeki kireç tabakasının, pasın temizlenmesi, peteklerde biriken atık maddelerin, çamurun temizlenmesidir. Petek temizleme sırasında sadece kimyasal kullanılır ise kireç ve pas gibi etkenler temizlenebilir. Ancak peteklerin dibine çöken çamur ve atıklar temizlenmez. Bunlar kalorifer tesisatının içinde kalır. Makine ile petek temizliği yapılırsa hem özel kimyasal ile temizlik yapılır hem de kalorifer tesisatının içindeki çamur gibi kalıntılar dışarıya çıkarılabilir.
Makine ile petek temizliği aynı zamanda tek noktadan temizlik yapılmasını da sağlar. Peteklerin sökülmesi gerekmeden sadece banyo peteğinden çalışılarak bütün petekler temizlenebilir. Kısaca petek temizliğinde makine çok gereklidir. Bu yüzden petek temizleme hizmeti alacağınız firmadan makine ile petek temizliği yapıp yapmadığını sorgulamalısınız.


Makine ile Petekleriniz İlk Günkü Gibi Temizlensin

Petek temizliği uzmanlara göre iki yılda bir yapılmalıdır. Petekler suyun etkisiyle bu süreçte kirlenirler. Suyun Ph değeri nedeniyle peteklerde kireç tabakası oluşur, paslanma etkisi meydana gelir. Ayrıca suyun içindeki çamur tortusu peteklerin dibine çökerek birikim yapar. Bu nedenle makine ile petek temizliği yapılması zorunludur. Makinesiz petek temizliği istenen verimi vermez. Bu şekilde sadece kireç ve pas tabakası temizlenebilir. Peteklerde biriken çamurun, atık maddelerin temizlenmesi için petek temizleme cihazı kullanılmalıdır. Bu yöntemle petekler ilk günkü gibi tertemiz olur.

Petek Dış Gözenek ve Izgara Temizlik

Peteklerin iç temizliği gibi ızgara aralarının temizliği de önemlidir. Petek ızgara arasından geçen hava akışının randımanlı olması peteğin odaya sağlayacağı ısıyı da artırır. Petek gözenekleri buharlı makineler ve hava tabancaları ile temizlenir. Hem hijyenik bir hava akışı sağlar hem de ısınmayı artırır. Peteklerin gözeneklerinde ki tozun temizlenmesi havanın temiz olmasını sağlayacağı gibi duvar ve perdelerde ki islenme ve kararmayı da önlemektedir.

Petek ızgaraları petek ya da kalorifer yerinden sökülmeden duvar da asılı şekil de temizlene bilmektedir. Kalorifer ızgara toz temizliği için kombi suyu boşaltılmasına ya da kombinin kapalı kalmasına da gerek yoktur. Petek gözenekleri tazyikli buhar makinesi ile yerinde temizlenmektedir.

ANKARA PETEK TEMİZLİĞİ


İlçe Servisleri :

Keçiören Petek TemizlemeYenimahalle Petek TemizlemePursaklar Petek TemizlemeMamak Petek TemizlemeÇankaya Petek TemizlemeGölbaşı Petek TemizlemeÇayyolu Petek TemizlemeÜmitköy Petek TemizlemeEtimesgut Petek TemizlemeSincan Petek TemizlemeEryaman Petek TemizlemeBatıkent Petek Temizleme

Makine İle Petek Temizliği Nasıl Yapılır ?

USTAYA SOR